شنبه, 11 آذر 1396 07:59

معاون وزیر صنعت خبر داد: رشد 12 درصدی پرداخت تسهیلات به حوزه صنعت و معدن

رای دادن به این مورد
(0 آرا)

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور صنایع از رشد 12 درصدی پرداخت تسهیلات به حوزه صنعت و معدن در هفت ماهه امسال خبر داد.

به گزارش روابط عمومي شركت شهركهاي صنعتي يزد به نقل از خبرگزاري ايرنا، "محسن صالحي نیا"، پنجشنبه شب در مراسم روز ملی صادرات و تجلیل از صادرکنندگان برگزیده استان یزد در سال 1396 گفت: طی این مدت 95 هزار میلیارد تومان تسهیلات در کشور به این حوزه پرداخت شد که امیدواریم تا پایان سال به 150 هزار میلیارد تومان برسد.

به گفته وی بر اساس برنامه پیش بینی شده باید سهم صنعت و معدن و تجارت از تسهیلات بانکی به 40 درصد می رسید در حالی که هم اکنون این رقم 30.5 درصد است.

وی درباره وضعیت صادرات محصولات غیرنفتی در هشت ماه امسال اظهار کرد: در این مدت 8.5 میلیون تن کالای صنعتی و معدنی به ارزش 28.5 میلیارد دلار صادر کردیم که از نظر ارزش یک درصد و از نظر حجم 9 تا 10 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.

معاون وزرات صنعت اضافه کرد: امیدواریم تا پایان سال با توجه به برنامه های این وزارتخانه و رشد سرمایه گذاری ها شاهد افزایش صادرات نسبت به ابتدای سال در کشور باشیم.

وی ادامه داد: در سه ماه ابتدایی امسال نیز شاهد رشد کالاهای صادراتی از جمله در صنعت 5.8 درصد ، معدن 3.6 درصد ، تجارت 8.8درصد و ترانزیت جاده ای 8.4درصد بوده‌ایم که امیدواریم تا پایان سال روند رشد ادامه یابد.

این مسئول درباره سیاست های این وزارتخانه برای حمایت از صادرات گفت: در سه محور باید از صادرات حمایت کرد که اولین محور گسترش و حمایت از تولید رقابتی و صادرات گراست.

معاون وزارت صنعت، دومین محور را کاهش هزینه های مربوط به واحدهای صادرات گرا اعلام کرد و اضافه کرد: سومین محور ، تقویت سیاست های دیپلماسی کشور در مواردی همچون تامین اعتبار خریدار و فروشنده و توافق نامه های تجاری دو جانبه به منظور حمایت از کالاهای صادراتی و بازشدن مسیر دریافت و پرداخت بین بانکهای داخل و خارج کشور است.

صالحي نیا لازمه استمرار تولید را تولید صادرات گرا و رقابتی دانست و گفت: طبق دستورالعمل صادر شده از سوی وزیر صنعت به سازمان های صنعت، معدن و تجارت استانها نباید از واحدهای تولیدی دارای مشکل عبور کرده و باید تا حد ممکن مشکلات آنها رفع شود.

معاون وزارت صنعت به وجود هفت هزار و 200 ردیف تعرفه در کشور اشاره کرد و افزود: در سال جاری درباره سه هزار و 200ردیف تعرفه کالا به منظور حمایت از تولید داخلی، واردات آنها با ارز مبادله ای ممنوع شده که امیدواریم این تعداد تا پایان سال به چهار هزار مورد برد.

صالحي نیا با بیان اینکه پایش واردات و مدیریت آن می تواند کمک بسیار خوبی به تولید و صادرات کند، یادآور شد: به عنوان نمونه در تولیدعمده محصولات غذایی رشد کرده ایم و حتما با پایش واردات و مدیریت کردن این بخش می توانیم این رشد را تداوم دهیم.

وی همچنین بخش هایی را که هنوز چارچوب مشخصی ندارد تسهیلات نوسازی و بازسازی و استفاده از تکنولوژی در واحد های تولیدی اعلام کرد و گفت: امیدواریم در این بخش نیز با همکاری بانک ها و واحدهای دولتی چارچوب معینی تعریف کنیم.

خواندن 565 بار

ارسال نظر

کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند وارد کردن اطلاعات در آنها الزامی می باشد. کد HTML مجاز نیست.

نظر سنجی

چه خواسته و انتظاری را از این پایگاه اطلاع رسانی دارید؟ 

کاربران آنلاین

 33 مهمان حاضر

ورود